Blog Layout

Betons un tā klasifikācija: Ko noderīgi zināt?

janv. 26, 2021
Kā zināms, betons ir viens no pieprasītākajiem un biežāk pielietotajiem celtniecības materiāliem, un grūti ir atrast tādu ēku, kuras celtniecībā nebūtu izmantots betona maisījums. Šodien tirgū tiek piedāvāta virkne dažādu betona maisījumu, un katrs, kura plānos ir privātmājas, dārza mājas, verandas, garāžas vai citas konstrukcijas celtniecība savā īpašumā, noteikti ir aizdomājies: Kā atšķiras mūsdienās tik bagātā klāstā pieejamie betonu maisījumu veidi? Kurš būtu labāk piemērots manā gadījumā? Galvenais parametrs, pēc kura nosaka betona kvalitāti un tā pielietošanas jomas, ir klase (C16/20, C20/25, C25/30 utt.), tāpēc sniedzam nelielu ieskatu betona klasifikācijā, kas, iespējams, varētu atvieglot šī materiāla izvēli.

Līdz 1998. betons tika klasificēts M un B klasēs. Savukārt no 2009. gada Latvijā spēkā esošā betona klasifikācija ir C klase; šīs klases betona prasības ir aprakstītas standartos LVS EN 206:2014 un LVS 156-1:2009. Burts C apzīmē betona stiprības klasi jeb sacietējuša betona parauga, piemēram, cilindra vai kuba, spiedes stiprību. Tieši stiprība ir svarīgākais betonu raksturojošais parametrs, un, piemēram, plānojot būvēt vienkāršākas konstrukcijas, pilnībā pietiek zināt tikai šo parametru.

Kādas ir biežāk sastopamās betona stiprības klases un to pielietojums?

C12/15 – šīs klases betons pārsvarā tiek izmantots dažādiem priekšdarbiem – pirms monolīto pamatu plātņu liešanas nelielu konstrukciju pamatiem, izlīdzinošajām kārtām, grīdu liešanai, celiņu, laukumu betonēšanas darbiem.


C16/20 – visbiežāk to pielieto privātmāju būvniecībā un ar vertikālo smagumu maznoslogotu būvkonstrukciju izveidē. Šīs klases betons ir izmantojams arī betona grīdu izlīdzināšanai, betona un bruģa laukumiem (piemēram, stāvlaukumiem, sporta laukumiem, dzīvojamo namu pagalmiem) un celiņiem, lentveida, pāļu, plātņveida pamatu izgatavošanā, atbalsta sienu izveidē, betona kāpņu, žogu, kolonnu izbūvē. C16/20 betons ir piemērots arī konstrukcijām ar koka vai metāla griestiem, būvējot ēkas, kas nav augstākas par diviem stāviem. Šīs klases betons nav ieteicams sarežģītu ēkas elementu betonēšanai.


C20/25 klases betons tiek izmantots monolītu konstrukciju, kur nav paredzēta liela slodze, betonēšanai – pamatiem, nesošajām sienām, kā arī pārseguma plātņu betonēšanai. Tāpat C20/25 betons tiek pielietots betona laukumu, celiņu, žogu, kāpņu izgatavošanā.

C25/30 – augstas izturības betona maisījums, pateicoties paaugstinātam cementa saturam. Ievērojot pareizu ūdens un cementa attiecību, šīs klases betons ir atbilstošs grīdu izgatavošanai industriālās būvēs. Bieži izmanto dzelzsbetona izstrādājumu ražošanā dzelzsbetona konstrukciju uzstādīšanai, pamatu liešanai, šķērssiju, vertikālo monolīto sienu un pārsegumu izgatavošanai, kā arī baseinu un citu mākslīgo ūdenstilpņu radīšanā. Tāpat šīs klases betons tiek pielietots lidlauku un ceļu izgatavošanai, kur paredzēta ekspluatācija ekstremālas slodzes apstākļos.


C30/37 – pateicoties tādām īpašībām kā augsta elastība un noturība pret slodzi un plīsumiem, izcila salizturība un augsts hermētiskuma koeficients, kā arī ātra sacietēšanas spēja, šī ir izplatītākā betona klase industriālajā celtniecībā, ko izmanto jau būvniecības sākumposmā. C30/37 betons ir piemērots tiltu konstrukciju, hidrotehnisko konstrukciju un dzelzsbetona konstrukciju izgatavošanā, kur nepieciešama atbilstība konkrētām izturības un drošības prasībām. Tāpat šīs klases betons tiek izmantot ēku cokola stāvu un konstrukciju ar augstu paredzamo ekspluatācijas slodzi būvniecībā.

Jāņem vērā! Betona izturība ir mainīgs rādītājs. Nedēļu pēc betona maisījuma ieliešanas, betons iegūst izturību, kas atbilst 70% no projektā norādītajām betona stiprības prasībām, savukārt pēc 28 dienām betona izturība pieaug un tas jau iegūst 100% atbilstību projektam.

Papildu īpašības

Nopietnākos būvprojektos bez betona stiprības jāizvērtē arī betona salizturība (F), ūdensnecaurlaidība (W), blīvums un virkne citu rādītāju. Diezgan bieži būvnieki meklē informāciju par betona klasi, ko izmantot konkrētai konstrukcijai, taču 100% atbildes uz šo jautājumu nav. Ir svarīgi izvērtēt katru individuālo gadījumu atsevišķi, ņemot vērā paredzamo konstrukcijas ekspluatācijas slodzi un ārējo vidi, kādā konstrukcija tiks ekspluatēta.

Īsumā par betona salizturību, ūdensnecaurlaidību un blīvumu

Betona salizturība (F) ir betona maksimālais sasalšanas un atkušanas ciklu skaits, pēc kura testētie betona paraugi saglabā vismaz 95% no sākotnējās izturības. Salizturība vairākus mēnešus tiek testēta laboratorijās, izmantojot speciālas saldēšanas kameras. Piemēram, betona paraugu ar salizturību F100 sasaldē un atkausē 100 reizes, un pēc tam pārbauda betona spiedes izturību. Betona maisījums pēc salizturības pakāpes var būt, sākot no F25, līdz pat F300. Slēgtās telpās vairāk tiek izmantots betons ar salizturību F50 (ārējā vidē tas ātri sāk plaisāt un sabrūk). Populārākais betons ir ar salizturības pakāpi F50–F150 – tas ir izturīgs un ilgmūžīgs, apveltīts ar pietiekamu izturību pret salu, kas padara to par plaši pieprasītu tādu objektu celtniecībai, kas tiks ekspluatēti mainīga klimata apstākļos. Paaugstināta salizturība tiek panākta betonam pievienojot speciālas gaisu iesaistošas piedevas.

Betona ūdensnecaurlaidība (W) – betona spēja nelaist cauri ūdeni spiediena ietekmē. Šis rādītājs ir īpaši būtisks būvkonstrukciju apakšējām daļām, lai saprastu, kā tās būs pasargātas no gruntsūdeņiem. Piemēram, betons W8 (C25/30) uzsūc mitrumu ne vairāk kā 4% apmērā no konstrukcijas masas. Šāds betona maisījums tiek pielietots objektos, kur nepieciešama augsta hidroizolācijas pakāpe, piemēram, vannas istabu, baseinu, pagrabu un tamlīdzīgu telpu izbūvē.


Betons pēc blīvuma tiek iedalīts: vieglais betons (blīvums 800–2000 kg/m2), ko pārsvarā izmanto kā siltumu un skaņu izolējošu materiālu vieglās konstrukcijās – grīdām, zem pārsegumiem, vertikālajām nenesošajām konstrukcijām, kā arī dažādu dobumu aizpildīšanai; normālais betons, kas ir visbiežāk sastopamais betona maisījums (blīvums – 2000–2600 kg/m2), ko pielieto dažādu betona konstrukciju (gan monolītu, gan atsevišķu montējamu betona elementu) ražošanā; un smagais betons – tā blīvums ir 2600 kg/m2 un vairāk, taču to izmanto salīdzinoši retāk.


SIA DVL ražo C klases betonu visdažādākās sarežģītības projektiem – sazinies ar mūsu pieredzes bagāto komandu, kas ieteiks pareizāko risinājumu tieši tava projekta vajadzībām!


Share by: